Dijital Pazarlama Notları — 21 Şubat 2021 — Mert Erkal

Dijital Pazarlama Notları — 21 Şubat 2021 — Mert Erkal

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Yaklaşık 10 yıldan beri SEO konusuyla ilgileniyorum. Bana göre işimin en keyifli yanı, kendimi sürekli bir puzzle’ın eksik parçalarını tamamlamaya çalışıyormuş gibi hissetmem ve bir türlü o puzzle’ı tam olarak bitiremiyor oluşum diye düşünüyorum. Bitirebilirsem, bırakacağım zaten :)

Bir meslek hastalığı olduğunu düşündüğüm şekilde, vakit geçirdiğim diğer sosyal mecraların algoritmalarını çözmeye çalışmak en sevdiğim uğraşlardan birisi. Bu sayede o mecraları mesajımı yaymak için daha etkin bir şekilde kullanabiliyorum.

Instagram algoritması hakkında bazı ipuçları paylaşmak istiyorum. Instagram Türkiye’de çok fazla (hatta aşırı!) vakit geçirilen bir mecra. Bunu sosyologlar ve toplumbilimciler daha iyi açıklayacaklardır ancak, bunun büyük ölçüde gıybete meraklı bir toplum olmamızdan kaynaklandığını düşünüyorum :)

Yazıyı yazarken aşağıdaki kaynaktan alıntılar yaptım. Derli toplu bir kaynak arıyorsanız, bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Instagram Akışı (Gönderi) Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram akışında gördüğünüz paylaşımlar üç faktöre göre tespit ediliyor:

İlgi durumu: Daha önce yapmış olduğunuz paylaşımlardan ya da takip ettiğiniz ve çok beğendiğiniz hesaplardan yola çıkarak oluşturulan bir akış ile karşılaşıyorsunuz.

Güncellik: Takip ettiğiniz hesaplardaki paylaşımların güncelliği Instagram akışınızın oluşmasında önemli bir faktör. Çoğu durumda daha önce gördüğünüz bir paylaşımı görmüyorsunuz bile. Kendi kendine en güncel gönderileri öne çıkartıyor.

İlişki durumu: Paylaşımı yapan kişi ile olan bağlantınız; o kişiye ne kadar yakınsınız? Daha önceki paylaşımlarını yorum ve beğenileriniz ile desteklediğiniz takipçilerin paylaşımları akışınızda öncelikli hale geliyorlar.

Instagram Story (Hikaye) Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Burada da bağlantıda ve sürekli etkileşimde bulunduğunuz kontaklarınızın hikayelerini öne çıkartılmış şekilde görüyorsunuz. Elbette burada önemli olan, hikayelerin güncelliği. Algoritma öncelikli takip ettiğiniz hesapların en son hikayelerini size öncelikli olarak gösteriyor.

Eğer Instagram etkileşiminizi artırmak istiyorsanız haftada en azından 8–10 civarında hikaye paylaşmanız tavsiye ediliyor. Bu ise günde ortalama 2 hikaye paylaşmak anlamına geliyor.

Influencer’lar story özelliğinden en çok istifade eden ve en bilinçli kullanan Instagram kullanıcıları oluyor. Later gibi araçlar kullanarak Story’lerini daha etkin yönetmeye çalışıyorlar:

Instagram IGTV Video Algoritması Nasıl Çalışıyor?

IGTV 2018 yılının Haziran hayatında devreye alındı. Benim gibi normal kullanıcılar 1–15 dakika arasında video yayımlayabilirken, daha fazla takipçisi olan kullanıcılar 1 saate kadar video yayımlayabiliyorlar.

IGTV algoritması Instagram akış algoritmasına çok benzer şekilde çalışıyor. IGTV videolarınızın izlenme sayısını artırmak istiyorsanız haftada 1–3 IGTV videosu yayımlamanız gerekiyor. Uzmanlar şöyle bir yöntem öneriyorlar; bir hafta sonra eski IGTV videonuzu story olarak paylaşın. Böylece ilk seferinde hikayenizi ıskalamış takipçilerin görmesini sağlayabilirsiniz.

Hazır söz Instagram’dan açılmışken, çok aktif bir Instagram kullanıcısı olmasam da, beni de takibe alabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO rakip analizi oldukça kapsamlı bir çalışma gerektiriyor. Sadece sıralama ve keyword bazlı bir rakip analizi çoğu zaman sizi başarıya götürmeyecektir. Sevgili Ragıp Diler’in bu haftaki videosu SEO rakip analizi yaparken dikkat etmeniz gereken tüm detayları size gösterecek nitelikte:

Ragıp Diler — SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Ragıp’ın videosunun “timestamp”’leri videonun oldukça kapsamlı hazırlanmış olduğunu müjdeler nitelikte. İlgilendiğiniz bölüme geçiş yapabilirsiniz:

0:00​ — SEO Rakip Analizi
0:37​ — SEO Rakip Analizi Nedir?
4:56​ — SEO Rakipleri Nasıl Bulunur?
8:43​ — Ahrefs Kullanarak SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?
15:33​ — Rakip Websitelerin Backlinkleri Nasıl Analiz Edilir?
24:27​ — Rakip Websitelerin Organik Trafikleri ve Anahtar Kelimeleri Nasıl Analiz Edilir?
35:00​ — Rakip Websitelerin Site İçi SEO Analizi Nasıl Yapılır?
45:01​ — SEO Rakip Analizi için Ücretsiz Şablonlar
47:59​ — Sonuç

Ragıp Diler’e not: bu videoda kullandığın “thumbnail” görselini daha çok beğendim. SEO rakip analizini başarıyla yapmış bir SEO profesyonelinin haklı guru yüzüne yansımış gibi :)

Kendime not: “geliyor olacağım” demeyeceğim, “geliyorum” diyeceğim, “yapıyor olacağım” demeyeceğim, “yapacağım” diyeceğim, “geliyor olacağım” demeyeceğim, “geliyorum” diyeceğim, “yapıyor olacağım” demeyeceğim, “yapacağım” diyeceğim….

Linkedin’de Hashtag Nasıl Kullanılmalı?

Linkedin profesyonel yaşamda en çok vakit geçirdiğim mecra. Her hafta okuduğunuz Dijital Pazarlama Notları’nın Linkedin sayesinde binlerce kişiye ulaşmasını sağlayabiliyorum.

Birkaç ay kadar önce Linkedin hashtag kullanımında aşırıya kaçtığımı fark ettim ve araştırmaya başladım. Linkedin yardım bölümünde “en iyi Linkedin hashtag” uygulamaları isimli bir başlık keşfettim. O günden beri etkileşim sayım artıyor. Bunu kısmen oluşturduğum Dijital Pazarlama Notları’nın içerik kalitesine borçluyum. Ancak bundan bağımsız olarak doğru hashtag kullanımının da etkili olduğunu düşünmeye başladım.

Linkedin Hashtag İpuçları

Özetlemek gerekirse;

Doğru hashtag syntax kullanın: Yani # seo yerine #seo yazdığınızdan emin olun.

Aşırı hashtag kullanmayın: Bir paylaşım yaparken maksimum 3 hashtag kullanın. Geniş hashtag konseptleri ile birlikte daha sınırlı ve spesifik konulara giren hashtag’leri güzelce harmanlayın. (Örneğin #marketing geniş bir hashtag olabilir, #ted2019 ise daha spesifik bir konuya karşılık gelen bir hashtag’dir)

Hashtag’leri takip edin: SEO sizin için önemli bir konuysa, #SEO hashtag’i takip edin. Bu hem SEO ile ilgili Linkedin’de nasıl paylaşımlar yapmanızı sağlayacaktır, hem de hashtag farkındalığınız gelişecektir.

Dünyanın En Çok Aranan Tüketici Markaları

Güçlü markalar, tüketicilerle duygusal bir bağ kurmayı başarıyorlar. Pandemi sonrası tüketiciler en çok teknolojiyi etkin kullanan ve hayatlarına dokunan markalarla bağ kurmaya başlamışlar.

Google, Amazon, Netflix ve hatta eBay, dünya çapında en çok aranan tüketici markaları arasında yer alıyor. Bu isimlerin olmadığı bir hayatı hayal etmek zor, ancak marka tercihleri dünya çapında Google aramalarında nasıl değişiyor ve değişiyor?

Business Financing dünyanın en çok aranan tüketici markalarını ortaya çıkarmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve diğer kaynaklardan 12 aylık verileri derlemiş:

Dünya Çapında Ülke Bazında En Çok Araması Olan İlk 3 Marka:

Google: 100 ülkede en çok aranan marka
Netflix: 45 ülkede en çok aranan marka
Amazon: 30 ülkede en çok aranan marka

Netflix, Türkiye, Brezilya ve Güney Kore’nin dahil olduğu 45 ülkede açık ara en çok aranan tüketici markası olmuş. Amazon ise 30 ülkede en çok aranan marka. Listede teknoloji şirketi olmayan bir tek Ikea var, o da Ebay dan sonra 5.sırada yer alıyor.

En Çok Araması Olan Tüketici Markaları:

Image for post
Image for post
En Çok Google Araması Olan Tüketici Markaları

En Çok Araması Olan Moda Markaları:

Image for post
Image for post
En Çok Araması olan Moda Markaları

En Çok Araması Olan Fast Food Markaları:

Image for post
Image for post
En Çok Araması Olan Fast Food Markaları

En Çok Araması Olan Oyun Markaları:

Image for post
Image for post
En Çok Araması Olan Oyun Markaları

Avustralyalı Haber Ajansları ve Kurumları Facebook’ta Haber İçeriği Paylaşamıyorlar

Şeytan kulağına kurşun, ülkemizde Facebook kısıtlaması beklerken, Avustralya’dan gelen bu haber açıkçası beni çok şaşırttı.

Avustralya hükümetinin, meclisten geçirmeye hazırlandığı bir sosyal medya yasası, bu hükümeti Facebook ve Google ile karşı karşıya getirdi. Hükümet söz konusu yasa ile, Avustralyalı haber organizasyonlarının, yayınlanan içeriklerden pay alması gerektiğini öngörüyor. Facebook yasaya misilleme olarak, Avustralyalı kullanıcıların, ülkeden ve dünyadan tüm haber içeriklerine erişimini engelledi.

Avustralyalı haber ajansları ve web sitelerine ait Facebook sayfaları ve takipçileri duruyorlar, ancak fotoğraflar olsun paylaşımlar olsun şu an aşağıdaki gibi listeleniyorlar:

Facebook kısıtlaması — Avustralya

Konu ile ilgili Facebook aşağıdaki açıklamayı yapmış:

Screaming Frog v14.2 Sürümü Önemli Web Metrikleri Güncellemesi ile Geldi

10 yılı aşkın süren SEO maceramda yüzlerce araç tecrübe ettim. Bu süreçte hep kullandığım tek bir araç oldu: Screaming Frog SEO Spider

Araç o kadar hayati veriler sunuyor ki, çoğu zaman bir müşteri görüşmesi öncesi müşteri sitesini hızlı bir şekilde Screaming Frog ile taramak bize yeterli konuşma malzemesi sağlıyor.

Aracı daha önce kullanmadıysanız Ragıp Diler ile birlikte gerçekleştirdiğimiz şu video söyleşiyi izleyebilirsiniz:

Screaming Frog Nedir? Nasıl Kullanılır? — Ragıp Diler & Mert Erkal

İşte bu muhteşem araca en son Önemli Web Metrikleri’ni sayfa bazında değerlendirme özelliği eklendi. Aracı 500 URL’ye kadar ücretsiz deneyebileceğinizi de hatırlatmış olayım.

Image for post
Image for post
Screaming Frog — Core Web Vitals

SEMRUSH Site Audit’e Önemli Web Metrikleri Güncellemesi Geldi

SEMRUSH kullanıcıları bu hafta site üstü SEO taramalarında bir sürprizle karşılaştılar. Şu an için ana sayfa ile ve beta sürümünde olmakla birlikte, Önemli Web Metrikleri Site Audit kapsamına alınmış durumda:

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş misali, bu da Stradiji.com’un ana sayfasının SEMRUSH Site Audit tarafından oluşturulan Önemli Web Metrikleri raporu:

Image for post
Image for post

Yeri gelmişken bir kez daha hatırlatayım; SEMRUSH ortaklık programı üyesi olarak, SEMRUSH paketini bizim üzerimizden satın alan kullanıcılara, markalara ve start up’lara avantajlı teklifler ve eğitimler sağlıyoruz.

Daha önce bir SEMRUSH paketi satın almadıysanız, bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederim. Başvurmak için bu sayfamızdaki formu doldurmanızı rica ediyoruz.

Hemen sonrasında, bir saatlik online görüşme ile size aracı tanıtıyoruz ve ilk projenizi oluşturuyoruz. SEMRUSH kullandığınız sürece sizi güncel SEMRUSH yeniliklerinden haberdar ediyoruz ve sorularınızı cevaplıyoruz.

Lumost 47. Bölüm — Unity Neden Bir Oyun Motorundan Çok Daha Fazlası?

Sevgili Mumtaz Demirci tarafından hazırlanan ve ilgiyle takip ettiğim podcast kanallarından birisi olan Lumost’un 47. bölümü yayımlandı. Mümtaz Demirci bu bölümde çoğumuzun bir oyun motoru olarak değerlendiği Unity hakkında önemli bilgiler paylaştı. Mümtaz Demirci’nin podcast yayımları ben de yabancıların “aha! moments” dedikleri anların sıkça yaşanmasına yol açıyor. Ciddi anlamda besleniyorum. Size de tavsiye ederim:

Lumost — Unity Neden Bir Oyun Motorundan Çok Daha Fazlası?

Thruuu ile Herhangi bir Google Aramasında Çıkan Tüm Özellikleri Derleyin

Böyle basit ama etkili araçlara bayılıyorum. SEO çalışmalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik 10 arama sorgusu için ücretsiz olarak denemek mümkün. Bu tür araçlara scraper ismi veriliyor, ancak bunun kadar etkili olanını nadiren gördüm.

Örneğin Google.co.uk (İngiltere) arama motorunda yapılan “how to apply makeup” (makyaj nasıl uygulanır) arama sorgusunda çıkan mobil sonuçları derlemek için şu şekilde seçim yapmanız yeterli oluyor. Include Page Performans seçeneği elde edeceğiniz sonuçların biraz daha uzun sürede derlenmesini sağlıyor, ancak sayfa bazında performansları görmek açısından tavsiye ederim.

Image for post
Image for post

Araç öncelikle arama sonuçlarındaki keşfettiği nitelikleri paylaşıyor. Dilerseniz bu sonuçları Excel dosyası olarak da indirebiliyorsunuz. İlk 10 da yer alan sayfalarda en son güncellemenin 9 gün önce yapılmış olduğunu dahi söylüyor. Featured snippet varsa, onu da bu sayede keşfedebiliyorsunuz.

Image for post
Image for post

Aracın en sevdiğim yanı ise verileri şu aşağıdaki şekilde sunuyor olması. Böylece çıkan sonuçları title, heading 1, heading 2, description, questions, video, performance, vb. başlıklarda karşılaştırma imkanı sunuyor.

Image for post
Image for post

Gelen sonuçlardaki görseller dahi sonuçlara dahil ediliyor. Böylece çok hızlı bir şekilde nasıl bir içerik üretilmesi gerektiğine dair bir fikir edinmek mümkün olabiliyor.

Image for post
Image for post

SEO için Python Öğrenme Yolculuğum Üzerine

Öncelikle çok zorlandığımı belirtmem gerek. Udemy’den bir kurs üzerinden SEO için Python öğrenmeye devam ediyorum. Bu hafta aşağıdaki kodu yazarak, normalde hesap makinesi ile çok daha kısa sürede hesaplayabileceğim bir hesaplama yaptım :) Yaşımı belirterek, 90 yaşına kadar yaşayacağım varsayımıyla, kaç gün, hafta, ay daha yaşayacağımı hesaplattım. İnsanlık için küçük, benim için büyük bir adımdı :)

Image for post
Image for post

Yeri gelmişken, bu hafta kendi kendine Mars’ta iniş yapacağı yeri seçerek iniş gerçekleştiren Perseverance (“Azim” ya da “Azimle uçan, Mars’a konarmış!”) uzay aracının Python ile programlanmış olduğunu aşağıdaki Tweet sayesinde keşfettim. Gerçi Türkiye’de pek çok kişi bunun bir tiyatro oyunu olduğunu ve aslında Mars’a gidilmediğini söylüyor. Bütün dünya bu tiyatroyu seyrederken(!) ve pek çok ülke uzaya araç ve astronot gönderme yarışına girmişken, şükürler olsun, biz bu yemi yutmamışız.

Kitap Tavsiyesi: Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler — Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu’nu ilk olarak 1999 yılında henüz 25 yaşımdayken okuduğum “Anlamlı ve Coşkulu Bir Yaşam için Savaşçı” isimli kitabıyla tanıdım. O günden bugüne, her yeni çıkan kitabını okumasam da, TV söyleşilerinden, sosyal medyadan, YouTube söyleşilerinden takip ediyordum.

Bazı isimler vardır, hiç ölmeyecekmişçesine son ana dek üretmeye ve bilgi yaymaya devam ederler. İşte Doğan Cüceloğlu’da böyle bir isimdi. Son tweet’i akşam yapacağı söyleşiye dairdi.

Bu düşüncelerle, sizlerle bu hafta kendisinin “Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler” isimli son kitabını paylaşmak istedim.

Evet, umuyorum bu haftaki Dijital Pazarlama Notları’m hoşunuza gitmiştir.

Haftaya Pazar, Dijital Pazarlama Notları’nın yeni bölümünde görüşmek dileğiyle…

Hoşça kalın!

International SEO Expert, Inbound Marketer, Making websites win since 2010, Founder at https://stradiji.com

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store